До 70-річчя визволення Харкова

                order_key meta_title meta_keywords meta_description view_breadcrumb view_title date_create date_update
154 0 2 1 До 70-річчя визволення Харкова  

 

 

22 квітня 2013 року у ЦДЮТ «Істок» відбувся конкурс-огляд літературно-музичних композицій, присвячених Дню Перемоги. Учні нашої школи на розсуд журі представили літературно-музичну композицію «Вальс Перемоги».Слід зазначити, що до складу конкурсантів ввійшли учні 6-А та 5-А класів. В програмі прозвучав вірш харківського фронтовика В.Остріжного «Песни военных лет», попуррі пісень часів Великої Вітчизняної війни. Журі відзначило пісні «Мишка» у виконанні Верелюсової Софії (5-А клас), «Фронтовые письма», яку виконала Єлісєєва Анастасія (6-А клас).

«Пусть звучит этот вальс над землей

 Он такой молодой и седой,

 Пусть на солнце блеснет седина,

 На груди пусть горят ордена…»

    В шкільній бібліотеці створено виставку, присвячену 70-тій річниці визволення міста Харкова від фашистських загарбників

   

   На звільнення Харкова радянськими військами відгукнувся чудовий український поет Максим Рильський своїми віршами:

Теплой кровью обагренный,

злобой черной опьяненный,
ослепленный слышит враг
гром возмездия святого,
боевое наше слово,
правой мести грозный шаг.

Весть идет благая ныне:
вражьи падают твердыни,
никнет в прах злодейский бич,
и над милой Украиной
вешней песнью журавлиной
прозвенел победы клич.

Как до боли ты знакома,
О земля моя! Госпрома
величавые черты.
Гордый памятник поэта, -
воля, что в гранит одета, -
наша воля, Харьков, ты!..
.

        Скорботні втрати харків’ян. У Книзі Пам’яті – не до кінця складеному списку земляків, що полягли в боях на фронтах Великої Вітчизняної війни, – названо близько 190 тисяч прізвищ. До неоправних втрат із числа воїнів-харків’ян слід додати померлих від голоду в період окупації, замучених у в’язницях і катівнях гестапо, розстріляних у Дробицькому Яру, померлих від виснаження на каторжних роботах у Німеччині, загиблих під час бомбардувань ворожої авіації і чотириразових боїв на вулицях міста мирних жителів. За приблизними підрахунками, ці втрати становлять близько 300 тисяч, тобто третину довоєнного населення міста.
Пам’ять полеглих свято бережуть нащадки. У пам’ять про тих, хто загинув у роки Великої Вітчизняної війни, в лісопарку було споруджено Меморіал Слави.

 

Харків у часи Великої Вітчизняної війни


     Напередодні війни (на 1.05.1941 р.) населення Харкова ( "третього індустріального міста Росії" - так Харків характеризувався в наказі № 17 від 25 жовтня 1941 командувача німецьким 55-м армійським корпусом генерала Фіров), становило 902 312 жителів. До дня звільнення 23 серпня 1943 року в місті залишалося 180-190 тис. чоловік.

24 жовтня 1941 - чорна дата в житті міста.
Для багатьох харків'ян ця дата стала дійсно "чорною".
Як це було.
    О 4.00 22 червня 1941 командувач підняв по тривозі частини гарнізону м. Харкова та повідомив першого секретаря обкому А. Єпішева про бої на кордоні. О 5.00 Маслов розкрив пакет з мобпланом, о 7.00  вже доповідав про початок роботи по мобілізації людей і техніки. О 16 годині голова облвиконкому П.Свінаренко розкрив конверт з планом мобілізації економіки області.

    

    У першу чергу мобілізовувати частини 18-ї армії, розгорнутої на базі округу. До 15 серпня закликали 13175 чоловік молодшого комскладу і 55235 рядових, почали формування нових частин і маршових поповнень. За нарядами округу в області було мобілізовано ще 19 798 осіб комскладу і 168 111 рядових.
Коней у війська постачено втричі більше передбаченого - 48 536, возів - 9915, автотранспорт - згідно з планом: 729 легкових автомашин, 3903 вантажних ГАЗ-АА і 1303 ЗІС-5, 174 спецмашини, 249 автопричепів, 437 тракторів, 243 мотоцикла.
      У серпні Харків наповнили біженці та поранені. Населення збільшилося з 900 тисяч до півтора мільйонів, з'явилися продовольчі труднощі та перебої з хлібом, розвинулася спекуляція.
З  липня в Харкові
знаходилися  ЦК КП (б) У та уряд України,які на початку жовтня виїхали в Куп'янськ, а потім - до Воронежа, штаб Харківського військового округу - в Сталінград. Обов'язки начальника гарнізону до 20 жовтня виконував облвоенком Маслов, після чого місто було передано начальнику оборони Харкова генералу І. Маршалкову.
    16 липня над Харковом з'явився перший німецький літак-розвідник.
    З 20 липня німці літали над містом уже щодня: нахабно, на великій висоті, в один і той же час.
Перший авіаналіт ввечері 27 липня застав зненацька. Повітряну тривогу оголосили вже в розпал бомбардування, але жертв і руйнувань тоді не було: бомби впали на міське кладовище на Пушкінській. Німці явно мітили в авіазавод, але промахнулися.


 

    Маскувальні роботи велися в місті мляво, зі світломаскуванням справа йшла кепсько. 4-5 серпня ми здійснили кілька польотів і оглянули Харків з висоти 500-2000 метрів. Примітивність маскувальних хитрувань була очевидна. Розмальовані вербами і берізками стіни цехів і складів обдурити льотчиків не могли: дахи залишилися незамаскованими, а контури цехів і планування заводської території різко відрізнялися від житлових кварталів. У дворах ХТЗ, «Серпа і молота» та інших заводів помітили незамасковану продукцію, а на Баварії - «заховані» між деревами зенітки. Вночі заводи демаскували ліхтарі, які горіли в цехах з незатемненими скляними дахами. Роблячи штори і щити для вікон, одні директора про дахи забули, а інші не могли придумати спосіб маскування. Особливо демаскували себе ХЕМЗ, ХТЗ і танковий завод № 183, цехи яких були величезними. 

       6 серпня німці здійснили другий авіаналіт, накривши бомбами ліву сторону проспекту Сталіна (нині Московський) від площі Тевелєва (Конституції) до Харківського мосту. Один будинок був зруйнований повністю, два пошкоджені. 14 серпня місто піддалося третьому бомбардуванню. Метою, як і  першого разу, був авіазавод. Перший захід виявився неточним: бомби знову впали на цвинтар і крематорій, а одна зруйнувала школу на вулиці Чайковського. Другим заходом фашисти завод накрили, але прямих влучень не добилися. Бомби рвалися в 5-8 метрах від механічного та фюзеляжного цехів, поранивши декілька чоловік. Навіть після цього робочі від верстатів не пішли, підприємство продовжувало працювати.

Над Баварією один бомбардувальник був підбитий зенітками і звалився в районі Люботина.

     До початку війни Червона Армія мала 7200 далекобійних 76 - і 85-міліметрових зеніток зразка 1928, 1931, 1938 і 1939 років. Ось тільки в Харків жодна з них не потрапила. Прикривав місто 56-й окремий зенітно-артилерійський дивізіон був озброєний 76-міліметровими зенітними знаряддями зразка 1915 року - першими російськими зенітками («пушками Лендера»), створеними для боротьби з німецькими «альбатросами» і «Фоккер» в період Першої світової війни. З тих пір швидкість і висота польоту літаків збільшилися в 2,5-3 рази. Ще в 1927 році артилерійські специ зробили висновок: «Існуюча 76-міліметрова гармата на висоті 4000-5000 метрів практично безсила». Саме ці знаряддя і захищали небо над Харковом. До 20 жовтня їх залишилося всього п'ять.

    22 серпня 1941 близько 23.00 повідомили про наближення шістьох бомбардувальників. Це був четвертий (і перший нічний) наліт на місто. Зенітки вступали в бій поступово: Баварія, Холодна Гора, станції «Балашівка» і «Левада», сад Шевченка. Вогонь вели всі 24 знаряддя зенітного дивізіону. Метою нальоту був центр міста.

    Перша фугаска гримнула в районі площі Тевелєва (нині Конституції). Прямим попаданням розкололо 4-поверховий будинок № 3 в Плетньовський провулку. Вибухи фугасок пошкодили будинок № 1 в Плетньовський провулку і декілька будівель в провулку Короленка, де було двоє вбитих і кілька поранених.

  Дрібними термітними «запальничками» фашисти засипали Будинок Червоної Армії, бібліотеку університету, готелю «Красний» і «Асторія».

    31 серпня дев'ять бомбардувальників здійснили другий нічний наліт. Скинувши освітлювальні бомби, фашисти зробили три заходи, обрушивши фугасні бомби на район міської електростанції на Червоношкільній набережійї. Електростанція не постраждала. Частина бомб впала поряд з нею в річку Харків, а основна маса накрила житлові будинки на Червоношкільній набережній, вулиці Руставелі, в провулку Короленка та на проспекті Сталіна (нині Московський). Було розбито до двох десятків будівель і кінотеатр на розі Короленка та проспекту Сталіна. Майже вся ліва сторона проспекту від площі Тевелєва до Харківського мосту була зметена бомбами: з 17 будинків залишилися шість. Жертв виявилося багато.

   За усталеною практикою, майже всі працівники міськкому негайно виїхали до місць бомбардування. Картина була жахливою. На місці невеликих старовинних будиночків - купи руїн, з яких бійці МППО при світлі смолоскипів витягали понівечені тіла. Трупи вкладали тут же, на тротуарі, а поранених вантажили в машини «швидкої допомоги». Без здригання дивитися на те, що відбувалося, було неможливо.

Так закінчився серпня 1941 року. Починався вересень. Нальоти відбувалися все частіше і стали масованими. Під бомбами проходила і евакуація міста.

Тоді ж активізувалося зведення оборонного рубежу Перещепине-Зачепилівка-Полтава, яке велося у важких умовах, з перекиданням значних мас людей (50-60 тисяч одночасно) на 100-150 кілометрів від Харкова.

 П'ять тилових оборонних рубежів між Києвом і Полтавою до вересня 1941 року не створювали суцільної лінії оборони. На рубежі № 4 (Хорол-Сухорабівка-Кобеляки) вогневі позиції були обладнані всього на 6 батальйонів, на рубежі № 5 (Полтава-Переволочна) - на 1-2. Зачепилівський рубіж вигідно від них відрізнявся, але до Полтави дотягнутий не був. До моменту появи гітлерівців єдину систему оборонних споруд на Полтавсько-Харківському напрямку створити не вдалося.

       15 вересня 1941 німці завершили оточення основного угруповання радянських військ під Києвом. В обороні на полтавсько-харківському напрямі утворився стокілометровий розрив. Загроза швидкого, в два-три кидки захоплення німцями Полтави і Харкова була реальною, як ніколи.

     16 вересня командир розташованої в Харкові 57-ї бригади військ НКВС з охорони особливо важливих підприємств промисловості полковник М. Соколов отримав бойовий наказ.

Доля Харкова висіла на волосині. 18 вересня гітлерівці взяли Полтаву.

20 вересня їх передові частини вийшли на Харківщину і зайняли Красноград.

     Оборона Харкова рішенням Генерального штабу була покладена на командування Харківського військового округу. Діяльність командування округом по організації оборони міста була зведена до створення штабу оборони міста на чолі з начальником гарнізону міста Харкова генерал-майором І.І.Маршалковим, призначеним на цю посаду всього кілька днів тому з посади старшого викладача інтендантської академії ім. Молотова.

    Вранці 10 жовтня частини 212-ї стрілецької дивізії у взаємодії з танкістами 132-й ТБР завдали контрудару по наступаючим німецьким частинам, але зупинити їх просування не змогли, і до кінця дня були змушені перейти до оборони на рубежі село Лозова - хутір Семенів Яр.

     15 жовтня 1941 14 ч. 40 хв. «Директиви Ставки ВГК № 00301 головнокомандуючого військами Південно-Західного напрямку, командувач військами Південного ФРОНТУ ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ відходів. Це означало, що війська нашого фронту не тільки повинні відступити від 80 до 200 кілометрів, але і залишити Харків, Бєлгород, Донецький промисловий район.

   У результаті 20 жовтня 1941 передові підрозділи противника вийшли безпосередньо до найближчих околиць Харкова.

    23 жовтня супротивник не лише опанував прилеглими до Харкова населеними пунктами: Дергачі, Лужок - на північний захід від міста; Залютіно Яр, хутір Небоженко - на заході; Липовий гай, Філіпово та Карачівка - на південний захід від Харкова і без бою зайняв південно-західну частина Червонобаварського сектора оборони.

   Місто було окуповане 24 жовтня 1941 силами 6-ї армії вермахту під командуванням Вальтера фон Рейхенау, 55-м армійським корпусом Ервіна Фіров.

  24 жовтня 1941 - чорна дата в житті міста. Для багатьох харків'ян ця дата стала дійсно "чорною".

  25 жовтня 1941 центр Харкова спорожнів. Попереду - фашистська окупація.

  Під час окупації проходили репресії цивільного населення:

  14 грудня 1941 за наказом військового коменданта міста генерала Путкамера всіх євреїв в дводенний термін зобов'язали переселитися в район ХТЗ, де було організовано єврейське гетто. Кожен день звідти виводили по 250-300 чоловік і відправляли на розстріл в Дробицький яр. Гетто існувало до початку 1942 р. Також в яру розстрілювали полонених червоноармійців і психічно хворих. Всього, за даними Держархіву Харківської області, було розстріляно близько 20 тисяч чоловік.

    У грудні 1941 р. в Харкові вперше випробували фургон-«душогубку», в якому людей вбивали вихлопними газами. У цьому пекельному винаході фашисти знищили 30 тисяч чоловік.

    Всього за 23 місяці окупації на території області було вбито 280 000 мирних жителів і 23 тисячі поранених і полонених радянських воїнів, близько 160 тисяч молодих людей відправлено в Німеччину. У Харкові близько 195 тисяч чоловік були замучені, розстріляні або задушені в «душогубках».

    У січні 1942 РККА зробила наступ на південь від міста, в районі Ізюму. З ізюмського плацдарму командування Південно-Західного фронту мало намір здійснити Харківську операцію по оточенню і подальшому знищенню  6-ї армії. Ця операція, розпочата 12 травня 1942 року, завершилася катастрофою: в оточення і полон потрапили значні сили наступаючих радянських військ.

    У лютому 1943, розвиваючи наступ Радянської Армії, розпочатий після Сталінградської битви, Харків було перший раз звільнено силами Воронезького фронту під командуванням генерала Ф. І. Голікова. Однак після цього послідував контрнаступ німецьких військ у березні 1943 року, що  призвело до повторної здачі міста (15 березня). На цей раз група складалася з першої та другої дивізій СС під командуванням генерала П.Хауссера.

    641 день тривала окупація Харкова. Тільки з четвертої спроби, 23 серпня 1943 року, місто було остаточно звільнено.

     Харків був настільки великим за площею і укріпленим оборонними рубежами, що п'ять радянських армій трьох фронтів - Степового маршала Конєва, Воронезького генерала Ватутіна та Південно-Західного генерала Малиновського - брали його 18 днів, з 13 по 30 серпня. Найпершою частково звільненою 69 армією частиною нинішнього Харкова стала Велика Данилівка 12 серпня - за 11 днів до звільнення центру.

   13 серпня 57-а армія звільнила Рогань, яка перебувала за тодішньою міською межею, а 7-а гвардійська армія в той же день частково - ізольований від решти міста Орджонікідзевський район (селище ХТЗ), взявши станцію Лосево.

   15 серпня 69 армія звільнила Сокільники, частково зайнявши злітну смугу ХАЗу, тобто німецький військовий аеропорт Харків-Центральний. Нагорний район, центр, захід і схід міста (крім південного заходу і південного сходу) були звільнені від німців 23 серпня.

    Унікальний факт: обидва рази, вранці 16 лютого 1943 і вранці 23 серпня, першими звільнили серце Харкова - площу Дзержинського воїни 183 стрілецької дивізії полковника Василевського. Тільки в лютому вони увійшли на площу з боку Олексіївки, а в серпні - прямо по Сумській. Символом перемоги став червоний прапор над Держпромом, піднятий вранці 23 серпня.

    Найостаннішими звільнили райони Зміївської вулиці (29 серпня) та відокремлений від міста річкою Уди ізольований Краснобаварскій район (30 серпня), тобто південь міста. Остаточно загроза контрудару німців у центр міста була ліквідована 5 вересня, коли радянські війська звільнили Мерефу. 

    У боях за місто відзначилися десять дивізій: 28-а гв.стрілецькі дивізії генерал-майора Чумаєва, 89-а гвардійська Білгородська стрілецькі дивізії полковника Серюгіна, 84-я полковника Буняшіна, 116-я генерал-майора Макарова, 252-я генерал-майора Анісімова та 299-я генерал-майора Травникова стрілецькі дивізії 53-ї армії; 93-я гвардійська генерал-майора Тихомирова, 183-я полковника Василевського та 375-а полковника Говоруненка, стрілецькі дивізії 69-ї армії,  15-а гвардійська стрілецька дивізія генерал-майора Василенка 7-ї гвардійської армії. Усім цим дивізіям було присвоєно почесне найменування Харківських.

do-70-richchya-vizvolenny 8 До 70-річчя визволення Харкова   План заходів   Харківського навчально – виховного комплексу № 15 Харківської міської ради Харківської області щодо відзначення 70-річчя визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників     22 к 1 1 2013-03-30 00:12:15 2013-11-27 14:48:54
154 0 2 1 До 70-річчя визволення Харкова  

 

 

22 квітня 2013 року у ЦДЮТ «Істок» відбувся конкурс-огляд літературно-музичних композицій, присвячених Дню Перемоги. Учні нашої школи на розсуд журі представили літературно-музичну композицію «Вальс Перемоги».Слід зазначити, що до складу конкурсантів ввійшли учні 6-А та 5-А класів. В програмі прозвучав вірш харківського фронтовика В.Остріжного «Песни военных лет», попуррі пісень часів Великої Вітчизняної війни. Журі відзначило пісні «Мишка» у виконанні Верелюсової Софії (5-А клас), «Фронтовые письма», яку виконала Єлісєєва Анастасія (6-А клас).

«Пусть звучит этот вальс над землей

 Он такой молодой и седой,

 Пусть на солнце блеснет седина,

 На груди пусть горят ордена…»

    В шкільній бібліотеці створено виставку, присвячену 70-тій річниці визволення міста Харкова від фашистських загарбників

   

   На звільнення Харкова радянськими військами відгукнувся чудовий український поет Максим Рильський своїми віршами:

Теплой кровью обагренный,

злобой черной опьяненный,
ослепленный слышит враг
гром возмездия святого,
боевое наше слово,
правой мести грозный шаг.

Весть идет благая ныне:
вражьи падают твердыни,
никнет в прах злодейский бич,
и над милой Украиной
вешней песнью журавлиной
прозвенел победы клич.

Как до боли ты знакома,
О земля моя! Госпрома
величавые черты.
Гордый памятник поэта, -
воля, что в гранит одета, -
наша воля, Харьков, ты!..
.

        Скорботні втрати харків’ян. У Книзі Пам’яті – не до кінця складеному списку земляків, що полягли в боях на фронтах Великої Вітчизняної війни, – названо близько 190 тисяч прізвищ. До неоправних втрат із числа воїнів-харків’ян слід додати померлих від голоду в період окупації, замучених у в’язницях і катівнях гестапо, розстріляних у Дробицькому Яру, померлих від виснаження на каторжних роботах у Німеччині, загиблих під час бомбардувань ворожої авіації і чотириразових боїв на вулицях міста мирних жителів. За приблизними підрахунками, ці втрати становлять близько 300 тисяч, тобто третину довоєнного населення міста.
Пам’ять полеглих свято бережуть нащадки. У пам’ять про тих, хто загинув у роки Великої Вітчизняної війни, в лісопарку було споруджено Меморіал Слави.

 

Харків у часи Великої Вітчизняної війни


     Напередодні війни (на 1.05.1941 р.) населення Харкова ( "третього індустріального міста Росії" - так Харків характеризувався в наказі № 17 від 25 жовтня 1941 командувача німецьким 55-м армійським корпусом генерала Фіров), становило 902 312 жителів. До дня звільнення 23 серпня 1943 року в місті залишалося 180-190 тис. чоловік.

24 жовтня 1941 - чорна дата в житті міста.
Для багатьох харків'ян ця дата стала дійсно "чорною".
Як це було.
    О 4.00 22 червня 1941 командувач підняв по тривозі частини гарнізону м. Харкова та повідомив першого секретаря обкому А. Єпішева про бої на кордоні. О 5.00 Маслов розкрив пакет з мобпланом, о 7.00  вже доповідав про початок роботи по мобілізації людей і техніки. О 16 годині голова облвиконкому П.Свінаренко розкрив конверт з планом мобілізації економіки області.

    

    У першу чергу мобілізовувати частини 18-ї армії, розгорнутої на базі округу. До 15 серпня закликали 13175 чоловік молодшого комскладу і 55235 рядових, почали формування нових частин і маршових поповнень. За нарядами округу в області було мобілізовано ще 19 798 осіб комскладу і 168 111 рядових.
Коней у війська постачено втричі більше передбаченого - 48 536, возів - 9915, автотранспорт - згідно з планом: 729 легкових автомашин, 3903 вантажних ГАЗ-АА і 1303 ЗІС-5, 174 спецмашини, 249 автопричепів, 437 тракторів, 243 мотоцикла.
      У серпні Харків наповнили біженці та поранені. Населення збільшилося з 900 тисяч до півтора мільйонів, з'явилися продовольчі труднощі та перебої з хлібом, розвинулася спекуляція.
З  липня в Харкові
знаходилися  ЦК КП (б) У та уряд України,які на початку жовтня виїхали в Куп'янськ, а потім - до Воронежа, штаб Харківського військового округу - в Сталінград. Обов'язки начальника гарнізону до 20 жовтня виконував облвоенком Маслов, після чого місто було передано начальнику оборони Харкова генералу І. Маршалкову.
    16 липня над Харковом з'явився перший німецький літак-розвідник.
    З 20 липня німці літали над містом уже щодня: нахабно, на великій висоті, в один і той же час.
Перший авіаналіт ввечері 27 липня застав зненацька. Повітряну тривогу оголосили вже в розпал бомбардування, але жертв і руйнувань тоді не було: бомби впали на міське кладовище на Пушкінській. Німці явно мітили в авіазавод, але промахнулися.


 

    Маскувальні роботи велися в місті мляво, зі світломаскуванням справа йшла кепсько. 4-5 серпня ми здійснили кілька польотів і оглянули Харків з висоти 500-2000 метрів. Примітивність маскувальних хитрувань була очевидна. Розмальовані вербами і берізками стіни цехів і складів обдурити льотчиків не могли: дахи залишилися незамаскованими, а контури цехів і планування заводської території різко відрізнялися від житлових кварталів. У дворах ХТЗ, «Серпа і молота» та інших заводів помітили незамасковану продукцію, а на Баварії - «заховані» між деревами зенітки. Вночі заводи демаскували ліхтарі, які горіли в цехах з незатемненими скляними дахами. Роблячи штори і щити для вікон, одні директора про дахи забули, а інші не могли придумати спосіб маскування. Особливо демаскували себе ХЕМЗ, ХТЗ і танковий завод № 183, цехи яких були величезними. 

       6 серпня німці здійснили другий авіаналіт, накривши бомбами ліву сторону проспекту Сталіна (нині Московський) від площі Тевелєва (Конституції) до Харківського мосту. Один будинок був зруйнований повністю, два пошкоджені. 14 серпня місто піддалося третьому бомбардуванню. Метою, як і  першого разу, був авіазавод. Перший захід виявився неточним: бомби знову впали на цвинтар і крематорій, а одна зруйнувала школу на вулиці Чайковського. Другим заходом фашисти завод накрили, але прямих влучень не добилися. Бомби рвалися в 5-8 метрах від механічного та фюзеляжного цехів, поранивши декілька чоловік. Навіть після цього робочі від верстатів не пішли, підприємство продовжувало працювати.

Над Баварією один бомбардувальник був підбитий зенітками і звалився в районі Люботина.

     До початку війни Червона Армія мала 7200 далекобійних 76 - і 85-міліметрових зеніток зразка 1928, 1931, 1938 і 1939 років. Ось тільки в Харків жодна з них не потрапила. Прикривав місто 56-й окремий зенітно-артилерійський дивізіон був озброєний 76-міліметровими зенітними знаряддями зразка 1915 року - першими російськими зенітками («пушками Лендера»), створеними для боротьби з німецькими «альбатросами» і «Фоккер» в період Першої світової війни. З тих пір швидкість і висота польоту літаків збільшилися в 2,5-3 рази. Ще в 1927 році артилерійські специ зробили висновок: «Існуюча 76-міліметрова гармата на висоті 4000-5000 метрів практично безсила». Саме ці знаряддя і захищали небо над Харковом. До 20 жовтня їх залишилося всього п'ять.

    22 серпня 1941 близько 23.00 повідомили про наближення шістьох бомбардувальників. Це був четвертий (і перший нічний) наліт на місто. Зенітки вступали в бій поступово: Баварія, Холодна Гора, станції «Балашівка» і «Левада», сад Шевченка. Вогонь вели всі 24 знаряддя зенітного дивізіону. Метою нальоту був центр міста.

    Перша фугаска гримнула в районі площі Тевелєва (нині Конституції). Прямим попаданням розкололо 4-поверховий будинок № 3 в Плетньовський провулку. Вибухи фугасок пошкодили будинок № 1 в Плетньовський провулку і декілька будівель в провулку Короленка, де було двоє вбитих і кілька поранених.

  Дрібними термітними «запальничками» фашисти засипали Будинок Червоної Армії, бібліотеку університету, готелю «Красний» і «Асторія».

    31 серпня дев'ять бомбардувальників здійснили другий нічний наліт. Скинувши освітлювальні бомби, фашисти зробили три заходи, обрушивши фугасні бомби на район міської електростанції на Червоношкільній набережійї. Електростанція не постраждала. Частина бомб впала поряд з нею в річку Харків, а основна маса накрила житлові будинки на Червоношкільній набережній, вулиці Руставелі, в провулку Короленка та на проспекті Сталіна (нині Московський). Було розбито до двох десятків будівель і кінотеатр на розі Короленка та проспекту Сталіна. Майже вся ліва сторона проспекту від площі Тевелєва до Харківського мосту була зметена бомбами: з 17 будинків залишилися шість. Жертв виявилося багато.

   За усталеною практикою, майже всі працівники міськкому негайно виїхали до місць бомбардування. Картина була жахливою. На місці невеликих старовинних будиночків - купи руїн, з яких бійці МППО при світлі смолоскипів витягали понівечені тіла. Трупи вкладали тут же, на тротуарі, а поранених вантажили в машини «швидкої допомоги». Без здригання дивитися на те, що відбувалося, було неможливо.

Так закінчився серпня 1941 року. Починався вересень. Нальоти відбувалися все частіше і стали масованими. Під бомбами проходила і евакуація міста.

Тоді ж активізувалося зведення оборонного рубежу Перещепине-Зачепилівка-Полтава, яке велося у важких умовах, з перекиданням значних мас людей (50-60 тисяч одночасно) на 100-150 кілометрів від Харкова.

 П'ять тилових оборонних рубежів між Києвом і Полтавою до вересня 1941 року не створювали суцільної лінії оборони. На рубежі № 4 (Хорол-Сухорабівка-Кобеляки) вогневі позиції були обладнані всього на 6 батальйонів, на рубежі № 5 (Полтава-Переволочна) - на 1-2. Зачепилівський рубіж вигідно від них відрізнявся, але до Полтави дотягнутий не був. До моменту появи гітлерівців єдину систему оборонних споруд на Полтавсько-Харківському напрямку створити не вдалося.

       15 вересня 1941 німці завершили оточення основного угруповання радянських військ під Києвом. В обороні на полтавсько-харківському напрямі утворився стокілометровий розрив. Загроза швидкого, в два-три кидки захоплення німцями Полтави і Харкова була реальною, як ніколи.

     16 вересня командир розташованої в Харкові 57-ї бригади військ НКВС з охорони особливо важливих підприємств промисловості полковник М. Соколов отримав бойовий наказ.

Доля Харкова висіла на волосині. 18 вересня гітлерівці взяли Полтаву.

20 вересня їх передові частини вийшли на Харківщину і зайняли Красноград.

     Оборона Харкова рішенням Генерального штабу була покладена на командування Харківського військового округу. Діяльність командування округом по організації оборони міста була зведена до створення штабу оборони міста на чолі з начальником гарнізону міста Харкова генерал-майором І.І.Маршалковим, призначеним на цю посаду всього кілька днів тому з посади старшого викладача інтендантської академії ім. Молотова.

    Вранці 10 жовтня частини 212-ї стрілецької дивізії у взаємодії з танкістами 132-й ТБР завдали контрудару по наступаючим німецьким частинам, але зупинити їх просування не змогли, і до кінця дня були змушені перейти до оборони на рубежі село Лозова - хутір Семенів Яр.

     15 жовтня 1941 14 ч. 40 хв. «Директиви Ставки ВГК № 00301 головнокомандуючого військами Південно-Західного напрямку, командувач військами Південного ФРОНТУ ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ відходів. Це означало, що війська нашого фронту не тільки повинні відступити від 80 до 200 кілометрів, але і залишити Харків, Бєлгород, Донецький промисловий район.

   У результаті 20 жовтня 1941 передові підрозділи противника вийшли безпосередньо до найближчих околиць Харкова.

    23 жовтня супротивник не лише опанував прилеглими до Харкова населеними пунктами: Дергачі, Лужок - на північний захід від міста; Залютіно Яр, хутір Небоженко - на заході; Липовий гай, Філіпово та Карачівка - на південний захід від Харкова і без бою зайняв південно-західну частина Червонобаварського сектора оборони.

   Місто було окуповане 24 жовтня 1941 силами 6-ї армії вермахту під командуванням Вальтера фон Рейхенау, 55-м армійським корпусом Ервіна Фіров.

  24 жовтня 1941 - чорна дата в житті міста. Для багатьох харків'ян ця дата стала дійсно "чорною".

  25 жовтня 1941 центр Харкова спорожнів. Попереду - фашистська окупація.

  Під час окупації проходили репресії цивільного населення:

  14 грудня 1941 за наказом військового коменданта міста генерала Путкамера всіх євреїв в дводенний термін зобов'язали переселитися в район ХТЗ, де було організовано єврейське гетто. Кожен день звідти виводили по 250-300 чоловік і відправляли на розстріл в Дробицький яр. Гетто існувало до початку 1942 р. Також в яру розстрілювали полонених червоноармійців і психічно хворих. Всього, за даними Держархіву Харківської області, було розстріляно близько 20 тисяч чоловік.

    У грудні 1941 р. в Харкові вперше випробували фургон-«душогубку», в якому людей вбивали вихлопними газами. У цьому пекельному винаході фашисти знищили 30 тисяч чоловік.

    Всього за 23 місяці окупації на території області було вбито 280 000 мирних жителів і 23 тисячі поранених і полонених радянських воїнів, близько 160 тисяч молодих людей відправлено в Німеччину. У Харкові близько 195 тисяч чоловік були замучені, розстріляні або задушені в «душогубках».

    У січні 1942 РККА зробила наступ на південь від міста, в районі Ізюму. З ізюмського плацдарму командування Південно-Західного фронту мало намір здійснити Харківську операцію по оточенню і подальшому знищенню  6-ї армії. Ця операція, розпочата 12 травня 1942 року, завершилася катастрофою: в оточення і полон потрапили значні сили наступаючих радянських військ.

    У лютому 1943, розвиваючи наступ Радянської Армії, розпочатий після Сталінградської битви, Харків було перший раз звільнено силами Воронезького фронту під командуванням генерала Ф. І. Голікова. Однак після цього послідував контрнаступ німецьких військ у березні 1943 року, що  призвело до повторної здачі міста (15 березня). На цей раз група складалася з першої та другої дивізій СС під командуванням генерала П.Хауссера.

    641 день тривала окупація Харкова. Тільки з четвертої спроби, 23 серпня 1943 року, місто було остаточно звільнено.

     Харків був настільки великим за площею і укріпленим оборонними рубежами, що п'ять радянських армій трьох фронтів - Степового маршала Конєва, Воронезького генерала Ватутіна та Південно-Західного генерала Малиновського - брали його 18 днів, з 13 по 30 серпня. Найпершою частково звільненою 69 армією частиною нинішнього Харкова стала Велика Данилівка 12 серпня - за 11 днів до звільнення центру.

   13 серпня 57-а армія звільнила Рогань, яка перебувала за тодішньою міською межею, а 7-а гвардійська армія в той же день частково - ізольований від решти міста Орджонікідзевський район (селище ХТЗ), взявши станцію Лосево.

   15 серпня 69 армія звільнила Сокільники, частково зайнявши злітну смугу ХАЗу, тобто німецький військовий аеропорт Харків-Центральний. Нагорний район, центр, захід і схід міста (крім південного заходу і південного сходу) були звільнені від німців 23 серпня.

    Унікальний факт: обидва рази, вранці 16 лютого 1943 і вранці 23 серпня, першими звільнили серце Харкова - площу Дзержинського воїни 183 стрілецької дивізії полковника Василевського. Тільки в лютому вони увійшли на площу з боку Олексіївки, а в серпні - прямо по Сумській. Символом перемоги став червоний прапор над Держпромом, піднятий вранці 23 серпня.

    Найостаннішими звільнили райони Зміївської вулиці (29 серпня) та відокремлений від міста річкою Уди ізольований Краснобаварскій район (30 серпня), тобто південь міста. Остаточно загроза контрудару німців у центр міста була ліквідована 5 вересня, коли радянські війська звільнили Мерефу. 

    У боях за місто відзначилися десять дивізій: 28-а гв.стрілецькі дивізії генерал-майора Чумаєва, 89-а гвардійська Білгородська стрілецькі дивізії полковника Серюгіна, 84-я полковника Буняшіна, 116-я генерал-майора Макарова, 252-я генерал-майора Анісімова та 299-я генерал-майора Травникова стрілецькі дивізії 53-ї армії; 93-я гвардійська генерал-майора Тихомирова, 183-я полковника Василевського та 375-а полковника Говоруненка, стрілецькі дивізії 69-ї армії,  15-а гвардійська стрілецька дивізія генерал-майора Василенка 7-ї гвардійської армії. Усім цим дивізіям було присвоєно почесне найменування Харківських.

do-70-richchya-vizvolenny

 ЗНО ЗНО
Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія
ЗНО